Badminton Australia

Constitution, Annual Reports, Policies & Committees

Below are the most up to date Policies and Procedures relating to the sport of badminton. These documents serve as reference for any party wishing to understand the framework that badminton organisations operate within Australia

For all Sport Integrity resources and policies, including the BA Member Protection Policy, please go to https://www.badminton.org.au/integrity-resources/

Badminton Australia Committees and Working Groups List of Names
Governance
 

Board

Julie McDonald (President), Andrew Greenway, Geraldine Brown, Rayoni Nelson, Kaitlin Mason, Aditi Biswas, Paul Reining

Finance and Risk Committee

Julie McDonald (Chair), Andrew Greenway, Geraldine Brown, Michael Franks, Jamie Parsons, Anita Barbuto

Governance Committee

Rayoni Nelson (Chair), Sophia Varelas, Jamie Parsons

High Performance Strategy Committee

Andrew Greenway (Chair), Geraldine Brown, Julie McDonald, Jamie Parsons, Ashley Naumann (others as required)

Operational
 

Disciplinary Committee

As per Integrity Framework or as determined by the Board

Appeals Committee

As per Integrity Framework or as determined by the Board

High Performance Working Group (able bodied athletes)

Jamie Parsons, Ashley Naumann,  Renuga Veeran, Djoeke Hoedemaker, Leanne Choo, Niclas Nohr (others as required)

High Performance Senior and Junior Development Selection Committee

Senior Selection Committee: Ashley Naumann (Chair), Andrew Surman, Ken Hoppen, Leanne Choo, CEO or CEO Nominee

Junior Development Selection Committee: Ashley Naumann (Chair),  Renuga Veeran, Ben Walklate, Jamie Parsons (or nominee)

Para Badminton Working Group

Duke Trench-Thiedemn, Kay Coady, Melarcus Gunson, Rod Rantall, Geraldine Brown, Grant Manzoney, Jamie Parsons, Claire Firth (others as required)

Para Selection Committee

Ashley Naumann (Chair), Duke Trench-Thiedeman, Eugenia Tanaka, Steven Hadlow (Paralympics Australia), National Head Para Coach (TBC)

Badminton Australia Technical Officials Committee (BATOC)

Sandra David (Chair), Peter Cocker, Tristan Clow, Robert Brockman, Kelly Hoare

Event Management Comm. for each Event

Event Co-ordinator, One State Representative any other person required