Badminton Australia welcomes new Board Members

Badminton Australia is pleased to announce the appointment of three new Board Members.

After receiving a significant number of applications for the positions, Badminton Australia has chosen three individuals who bring with them specific expertise and skills that will be beneficial to the future of the organisation.

We would like to welcome Kaitlin Mason, who is the current Head of Marketing Media and Communications at Baseball Australia, Team Australia and the Australian Baseball League (ABL).

Kaitlin has worked tirelessly to establish a successful career in the Australian and New Zealand sports industry, with a focus on marketing, digital marketing, media and communications.

Kaitlin Mason

Kaitlin embraces any opportunity to undertake new challenges that will further develop her skills and abilities.

“As a marketing, media and broadcast specialist who has worked in sport in Australia and abroad for many years, working for an organisation like Badminton Australia greatly appealed to me,” Kaitlin said.

“Badminton is an exciting, international sport and I look forward to growing the game.”

Outside the office, Kaitlin spends time at the beach, teaching Pilates and making memories with family and friends.

In addition, Aditi Biswas has come to the Board with more than 15 years of experience across relationship management, partner alliances and product management within technology Start-up, investment banking and financial services industries.

Aditi is currently the Head of Service and Support AU at the FNZ Group and holds a leadership role with primary responsibility for delivery of a responsive and effective production support and service delivery function across all Australian clients.

Aditi Biswas

Aditi has an extensive history on the Badminton court as a former international player and multiple national title holder; having represented India as a part of the National Team and is now a Badminton World Federation accredited High Performance Coach.

“I applied for the Board position as I believe that I could bring all of my collective experience in the corporate world, as an international Badminton player, a BWF coach and now mother of two sports loving girls to oversee the governance of Badminton Australia,” Aditi said.

“As a Board Member, I’m especially interested in the development of high performance pathways to enable Australian Badminton players to compete effectively on the world stage and in helping improve the popularity and participation of Badminton in Australia.”

We would also like to welcome Paul Reining (Elected – vacant position until the AGM) who is a highly respected director and corporate advisor, and a sought-after mentor for business owners in Australia.

Paul’s executive career extends more 25 years, having occupied multiple CEO and/or CFO roles, including Aussie successes Catch Group and 2XU, and executive roles in high profile listed organisations JB Hi-Fi Limited (ASX) and Kraft Heinz Company (NASDAQ).

Paul Reining

Paul’s specialty as a business leader is building high performance teams that achieve high performance results. Paul commenced his professional career at Big Four advisory firm PricewaterhouseCoopers within their Entrepreneurial and Business Services Team, and in recent years returned to his consulting roots as the founding CEO of Accension, a group of experts committed to unlocking the full potential of emerging and high growth businesses.

“I’m passionate about promoting the growth, success, and popularity of Badminton in Australia where there is such a culture and love of sport in general, and therefore so many competing choices at the grass roots,” Paul said.

He discovered Badminton at the age of 13 and in his junior years was a pennant player at Mountain Districts Badminton Association. These days he has rediscovered his love for playing the sport and enjoys a hit down at the Ocean Grove Badminton Club. He is excited to “give back” to a sport that has provided him so much enjoyment over the years.

“I’m committed to supporting Badminton Australia’s members, players and officials as well as providing leadership, governance, mentoring and support to all participants and administrators of the sport,” Paul said.

Badminton Australia President Andrew Greenway extended a warm welcome to Kaitlin, Aditi and Paul.

“I’m very pleased with the appointment of the three new Board Members who will all bring very valuable knowledge, skills, and expertise to the Board which will assist Badminton Australia to continue to push the sport to new heights,” Andrew said.

“With significant growth in our sport with now more than 400,000 people playing Badminton in Australia, there has never been a better time for Badminton Australia to push for a strong marketing and corporate strategy.

“I’m confident that the newly appointed Board Members will bring a lot to the table in these areas while also having significant experience in finance and governance.”

Wang and Yu (XD) progress to next round at the SATHIO GROUP Australian Badminton Open

It’s been a huge day on court at the Sathio Group Australian Badminton Open!
 
Biggest news of the day was Rayne Wang and Angela Yu (AUS) advancing to the Round of 16 after defeating fellow Aussies Adrian Reynardi and Victoria Tjonadi 23-21, 21-17 in the Mixed Doubles!
 
Below are the other results from all the Australian players and a selection of today’s photos:
 
MS: J. Zhao (CHN) def R. Tang (AUS) 21-13, 21-1
WD: R. Hirokami/Y. Kato (JPN) def S. Mapasa/A. Yu (AUS) 14-21, 21-18, 24-22
WD: L. Efler/I. Lohau (GER) def G. Somerville/K. Ea (AUS) 21-16, 21-14
XD: C. Lee/T. Ng (HKG) def K. Choo/G. Somerville (AUS) 21-18, 21-14
XD: T. Chen/Eei Wei Toh (MAS) def C. Ho (AUS)/J.Lee (KOR) 21-10, 21-4
WS: Y. Li (GER) def B.Teoh (AUS) 21-8, 21-6
WD: B. Aimsaard/N. Aimsaard (THA) def S. Tjonadi/V. Tjonadi (AUS) 21-4, 21-9
WS: B.Zhang (USA) def T. Ho (AUS) 21-14, 21-4
MS: P. Rajawat (IND) def N. Tang (AUS) 21-12, 21-16
XD: K. Yamashita/N. Shinoya (JPN) def R. Hidayat/J. Choong (AUS) 21-11, 21-14
WS: A. Ohori (JPN) def Y.Tse (AUS) 21-2, 21-4
Full Results: https://match-centre.bwfbadminton.com/4718
📸 Badmintonphoto (Paul Foxall/Luis Veniegra)

Hear from the winners and see podium photos from the 2023 YONEX U15/U19 National Championships

The next generation of Australian badminton stars has never looked brighter after two thrilling weeks on court at WA Satterley Hall in South Australia for the YONEX U15/U19 National Championships 2023.

YONEX U19 CP Maddern Trophy 2023

Full CP Maddern Results: https://bit.ly/3Y9RCk2

To start the tournament was the YONEX U19 CP Maddern Trophy which saw New South Wales take a commanding 3-1 Finals win over South Australia.

Here’s what New South Wales Captain Jie Ying Chan had to say after the victory:

“I’m very proud of each and every one of my teammates,” he said.

“It’s great to have a chance to play as a team while cheering for your state and teammates.”

Badminton Australia Board Member Geraldine Brown congratulates NSW on their victory. Picture: Dayne Petersen (Badminton Australia)

YONEX U19 National Individual Championships 2023

Full YONEX U19 National Individual Championship Results: https://bit.ly/3OwXYXx

It was a quick turnaround for the U19 players as next up were the YONEX U19 National Individual Championships.

After several big days on court, it came down to a thrilling set of Finals matches.

MS: Asher Ooi (NSW) def Jie Ying Chan (NSW) 21-19, 21-15

“I am very happy with my performance,” Ooi said after the win.

“I’ve made a lot of people proud and it’s nice to know all of the hard work that I’ve put in during the past few weeks has come to fruition.”

In the lead-up to both the Team and Individual events Ooi paid special attention to increasing his agility across the court.

“Since the start of the tournament my touch, feel and movement has really been on form,” he said.

“I’ve been focusing on increasing my physical effort and going that extra mile to improve my overall fitness.”

More than anything, the U19 Men’s Singles Title has given him plenty of confidence for the future.

“I am now looking to play more tournaments with the aim of getting more international experience,” Ooi said.

Badminton Australia President Andrew Greenway with Gold: Asher Ooi (NSW), Silver: Jie Ying Chan (NSW), Bronze: Ephraim Stephen Sam (QLD) and Shrey Dhand (VIC).

WS: Isabella Yan (NSW) def Jazmine Lam (VIC) 21-16, 22-20

“It was a really tough win,” Yan said.

“I was mainly trying to keep my shots sharper and intercept returns a lot faster.”

Despite the win, Yan said it was a “really tough encounter” against Lam as the pair had played against each other many times before.

“After the team event earlier in the week it was very important to focus on recovering for the Individuals,” Yan said.

“We’ve played each other several times before but this match was definitely one of the closest.”

Gold: Isabella Yan (NSW), Silver: Jazmine Lam (VIC), Bronze: Maureen Wijaya (NSW) and Sydney Tjonadi (NSW) with Badminton Australia President Andrew Greenway

MD: Jordan Yang/Frederick Zhao (VIC) def Shrey Dhand/Jayden Lim (VIC) 21-15, 21-14

“Throughout the week each and every match that we played together we saw improvements and today we played at our best,” Zhao said after the win.

“At the start of the week we were a bit shaky but as the week progressed and once we were in the finals we were on fire and had a lot of fun on court together,” Yang said.

From the first day through to the last, one major area of improvement which the duo attributed to their win was improving their in-game tactics.

“We started playing a lot more aggressively and driving to tactically control the game rather than just rallying,” Zhao said.

“One we got into it and started shouting and bringing more energy we played a lot better,” Yang laughed.

The duo also praised their opponents for putting up a strong performance.

“They are just juniors but for their age they play at a very high level,” Zhao said.

Gold: Jordan Yang/Frederick Zhao (VIC), Silver: Shrey Dhand/Jayden Lim (VIC), Bronze: Don Bui (SA)/Ephraim Stephen Sam (QLD) and Jie Ying Chan(NSW)/Terrence Kok (WA)

WD: Dania Nugroho/Catrina Tan (SA) def Jazmine Lam/Bethany Li (VIC) 21-13, 21-19

When asked about the South Australian duo’s secret to success their answer was simple.

“It was an important match for us as we had so many South Australian teammates, players, coaches, family and friends cheering us on,” Nugroho said.

“When we could hear our teammates cheering, it certainly gave us the motivation that we needed,” Tan said.

“From the start of Individuals through to the end we really improved on our communication which gave us great energy and vibes which bounced off each other.”

Gold: Dania Nugroho/Catrina Tan (SA), Silver: Jazmine Lam/Bethany Li (VIC), Bronze: Sydney Tjonadi (NSW)/Joanne Zheng (WA) and Victoria Tjonadi (NSW)/Sarah Ung (VIC) with National Head Coach Leanne Choo

XD: Jordan Yang (VIC)/Sydney Tjonadi (NSW) def Asher Ooi/Isabella Yan (NSW) 21-6, 21-9

Despite the geographical distance, the Yang-Tjonadi pairing reigned supreme in the final event of the U19 National Individual Championships.

“I’ve been doing plenty of work on my front court speed around the net to help out Jordan,” Tjonadi said.

“Even though I live in Sydney and Jordan is from Melbourne, we try to play as many competitions together. Overall I am really proud of my achievements this week.”

In addition to a medal-haul, Tjonadi was also the recipient of the Joy Twinning Trophy which is given to the player exhibits the highest standards of sportsmanship, personality, court demeanour, player ability and determination.

Yang praised his teammate on her excellent work across the front court.

“Sydney is a great player on that part of the court which makes it really easy for me to control what’s going on in the middle and back areas of the court,” he said.

Looking back on his achievements for the week, Yang said he was “over the moon”.

“I didn’t expect to come into this tournament and win twice, but I came here, played my best and got it,” he said with a smile.

Gold: Sydney Tjonadi (NSW)/Jordan Yang (VIC), Silver: Asher Ooi/Isabella Yan (NSW), Bronze: Timothy Sentosa/Joanne Zheng (WA) and Terrence Kok/ Vivian Nguyen (WA)

YONEX U15 Val Nesbitt Trophy 2023

The U15 Victorian squad celebrates the 6-2 win over Western Australia to claim the YONEX Val Nesbitt Trophy 2023.

The week started off with the YONEX Val Nesbitt U15 Trophy with Victoria taking a 6-2 win over Western Australia to claim the Title.

Full Val Nesbitt Results: https://bit.ly/3rPPCla

YONEX U15 National Individual Championships 2023

Watch the Finals Livestream via the Badminton Australia Facebook: https://fb.watch/m5D3-VkjuA/

Full YONEX U15 National Individual Championships Results: https://bit.ly/3rUEm6N

BS: Om Neelam (VIC) def Aneesh Nirmal (QLD) 18-21, 21-13, 21-13

The U15 National Individual Finals kicked off with a thrilling 43-minute showdown between Victoria’s Om Neelam and Queensland’s Aneesh Nirmal.

Nirmal came out firing to take the first game, however, it wasn’t long before Neelam found his groove to take out the next two to claim the Boys Singles Title.

“I felt that during the Teams event I was quite slow but once we started the Individuals my focus was a lot higher and I played some of my best badminton, especially during finals,” Neelam said after the win.

During the lead up to both tournaments there were several elements of his game which he put firmly in his sights in order to play at his best.

“I really focused on rear-court pushing and practicing my serves to avoid any unnecessary faults,” Neelam said.

“I improved in both of those areas and all the effort certainly helped me.”

Despite the win, it didn’t come easy for Neelam as Nirmal put on a top performance from start to finish.

“During the first game he was full of energy, but then my endurance and stamina kicked in and helped me get the win.”

Gold: Om Neelam (VIC), Silver: Aneesh Nirmal (QLD), Bronze: Leon Jacob Kurniawan (NSW) and Kenneth Lianyue Wu (NSW)

GS: Mimi Ngo (WA) def Smrithi Adepu (VIC) 21-10, 23-21

After taking out the first game 21-10, Adepu then picked up the pace and pushed Ngo to the limit.

It was definitely a nerve-racking match, but also very fun as I really had to fight back against her,” Ngo said after the win.

To build her confidence ahead of the tournament, Ngo focused on improving all of the basic skills and tactics to ensure she was firing at her absolute best.

Gold: Mimi Ngo (WA), Silver: Smrithi Adepu (VIC), Bronze: Xyn Yi Ling (WA) and Alphonsa Bijomon (VIC).

BD: Om Neelam(VIC)/Aneesh Nirmal (QLD) def Evan Ji (NSW)/Shih-Yuan Lim (VIC) 21-10, 21-10

After pushing each other to the edge in the Boys Singles Final, Neelam and Nirmal then found themselves back on court, however, this time as teammates in the Boys Doubles Final.

“I am very proud of both of us,” Nirmal said of his performance with Neelam.

“Yesterday we had a tough match in the Semi-Finals and throughout the week we’ve been very dominant.

“All round it was a solid performance from us in the Final as everything clicked aside from a couple of unforced errors here and there.”

Gold: Om Neelam (VIC)/Aneesh Nirmal (QLD), Silver: Evan Ji (NSW)/Shih-Yuan Lim (VIC), Bronze: Leon Jacob Kurniawan (NSW)/Adam Ooi (NSW) and Reikken Lydra (VIC)/Cayven Teo (VIC)

GD: Tanvi Sai Mushini (VIC)/Mimi Ngo (WA) def Emily Eric (WA)/Xyn Yi LIng (WA) 21-9, 21-13

Mushini and Ngo put their win down to two critical elements that are crucial to any pairing: defence and friendship.

The duo used these attributes to power themselves to gold in a commanding 21-9, 21-13 performance over Ling and Eric.

The victory didn’t come easy as they had to overcome strong defence and smashes from their opponents.

Gold: Tanvi Sai Mushini (VIC)/Mimi Ngo (WA), Silver: Emily Eric (WA)/Xyn Yi Ling (WA), Bronze: Angela Shen (WA)/Jemma Oaraya Stark (NT) and Alphonsa Bijomon (VIC)/Xiwen Liang (VIC)

XD: Om Neelam (VIC)/Mimi Ngo (WA) def Cayven Teo (VIC)/Alphonsa Bijomon (VIC) 20-22, 21-6, 21-7

To cap off the week, Neelam and Ngo returned to court for the Mixed Doubles Final where they put on strong performance to secure gold over Teo and Bijomon.

Bijomon also finished the competition by being named as the recipient of the Jan and Ross Synot Sportsmanship Award which is given to the U15 player who exhibits the highest standards of sportsmanship, personality, court demeanour, player ability and determination.

2023 Jan and Ross Synot recipient Alphonsa Bijomon (VIC).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BWF World Junior Championships Team Announcement

Image: Dania Nugroho and Catrina Tan representing South Australia at the 2023 YONEX U19 CP Maddern Trophy. Photo by Scott Goh Photography

The next generation of Badminton Australia Falcons have been selected to represent the country later this year at the BWF World Junior Championships.

The 10-strong squad will head to Spokane, USA from September 25 to October 8 and compete against the best fellow junior players from around the world.

The World Junior Championships Team has been chosen in line with Badminton Australia’s Athlete Selection Policy.

Team:

Sydney Tjonadi (Roketto/KBC – NSW), Jazmine Lam (PBA – VIC), Isabella Yan (NBC – NSW), Dania Nugroho (SPOC – SA), Catrina Tan (Sturt – SA), Shrey Dhand (Play Badminton – VIC), Jie Ying Chan (Alpha Badminton – NSW), Frederick Zhao (PBA – VIC), Asher Ooi (Sydney Jets – NSW) and Jordan Yang (WSBA – VIC).

The team will be led by Vountus Indra (Badminton Australia National Assistant Head Coach and Badminton Victoria Head Coach) and Panuga Riou (NBC Senior Coach).

Badminton Australia Chief Executive Officer Tjitte Weistra said the team showcased the best up and coming talent the country has to offer.

“We are extremely excited to see these players in action in Spokane,” Weistra said.

“We know all the athletes will embrace this challenge and will make the most of the opportunity to compete on the international stage at the BWF Junior World Championships.

“Tournaments such as this will enhance the future of their careers on the badminton court.

“Best of luck and congratulations to all of the players and thank you to all the parents, coaches, clubs and states who have all provided an incredible support network to assist with their development.”

Badminton Australia National Development Manager Renuga Veeran congratulated all team members on their selection.

“The selection process for the 2023 World Junior Championships involved a dedicated group of Badminton Australia Selectors,” Veeran said.

“A group of five boys and five girls were selected based on their current performances and results from national events.

“We would like to congratulate all players, coaches, and support groups that have made their selection possible.

“I am so excited to see them in action at Spokane, Washington (USA) in September while representing Australia at a world class junior event.”

The format will see countries compete in a Team Championship for the Suhandinata Cup from September 25-30, before the players take part in the Junior Championships for the Eye Level Cups from October 2-8.

The BWF World Junior Championships were first held in 1992 and have featured several of the sport’s best including Viktor Axelsen and Akane Yamaguchi.

Click here to read the full 2023 Falcons Selection Announcement

 

2023 Falcons Program Selection Announcement

In accordance with the recently updated Athlete Selection Policy, Badminton Australia is pleased to announce the (re)selection of the Junior and Senior Falcons (National Junior & Senior Squads).

Badminton Australia Chief Executive Officer Tjitte Weistra said the Falcons selections highlighted the leading badminton talent from across the country.

“Congratulations to both the Junior and Senior Falcons that have been chosen to represent Australia,” Weistra said.

“Each and every athlete in the Falcons have displayed strong performances, commitment and dedication to their development as badminton players.

“During the next year they will have the opportunity to continue their development and careers at many national and international events while competing against some of the world’s best players.

“Congratulations to all of the players and we can’t wait to see you in action on the badminton court.”

Junior Falcons

Yee-Yuan Lim (Infinity BA – VIC), Sydney Tjonadi (Roketto/KBC – NSW), Maureen Wijaya (NBC – NSW), Joanne Zheng (An-Yu BC – WA), Jazmine Lam (PBA – VIC), Isabella Yan (NBC – NSW), Dania Nugrohgo (SPOC – SA), Catrina Tan (Sturt – SA), Bethany Li (PBA – VIC), Faye Huo (NBC – NSW), Victoria Tjonadi (Roketto/KBC – NSW), Shrey Dhand (Play Badminton – VIC), Jie Ying Chan (Alpha Badminton – NSW), Jayden Lim (PBA – VIC), Frederick Zhao (PBA – VIC), Chauncey Yu (PBA – VIC), Asher Ooi (Sydney Jets – NSW), Om Neelam (Play Badminton – VIC), Ephraim Stephen Sam (Sams Badminton – QLD), Dion Binod (Sams Badminton – QLD), Roshan Joseph Biju (SKM Badminton – WA), Timothy Sentosa (An-Yu BC – WA), Jordan Yang (WSBA – VIC), Emmanuel Stephen Sam (Sams Badminton – QLD), Jordan Wang (PBA – VIC), Terrence Kok (An-Yu BC – WA) and Aneesh Nirmal (Chandler BC – QLD).

Senior Falcons

Tiffany Ho (NBC – NSW), Louisa Ma (BAV – VIC), Kaitlyn Ea (Infinity BA – VIC), Gronya Somerville (BadFit – VIC), Angela Yu (Sunnybank Hills BC – QLD), Sydney Go (HPB – VIC), Setyana Mapasa (TUMOU – NSW), Bernice Teoh (An-Yu BC – WA), Nathan Tang (Ming Badminton Academy- VIC), Kenneth Choo (2G Sports -VIC), Keith Edison (Chandler BC – QLD), Jacob Schueler (Ocean Grove BC – VIC), Jack Yu (Sunnybank Hills BC  – QLD), Rayne Wang (MUBC – VIC), Kai Chen Teoh (An-Yu BC – WA), Ricky Tang (DASH/ACE – NSW), Rio Agustino (NBC – NSW), Kayson Goh (PBA – VIC), Rizky Ismail (KBC – NSW) and Frengky Putra (Roketto/KBC – NSW).

Badminton Australia Celebrates World Badminton Day!

Badminton Australia is thrilled to celebrate the second annual World Badminton Day on July 5 2023.

The aim for the day is to celebrate, promote and spread awareness about all things badminton.

“It’s better than Christmas in July,” says Badminton Australia CEO Tjitte Weistra (TJ).

“It’s bound to be a fantastic day on the badminton court. We have the 2023 YONEX U19 CP Maddern Trophy Finals being contested in Adelaide, in addition to the U19 National Individual Championships commencing.

“These tournaments showcase some of the best up and coming players from across Australia.

“We wouldn’t want to be anywhere else on such an iconic day.”

World Badminton Day is held on July 5 to honour the founding date of the Badminton World Federation, the international governing body of the sport, that was created 88 years ago in 1934.

“Badminton is a sport for anyone, anywhere at anytime,” TJ said.

“Even if you’ve never played badminton before, we encourage you to pick up a racquet and have a go.”

From Adelaide to Kuala Lumpur, badminton events will be taking place all around the world.

Anyone from badminton players, coaches, students, schools, clubs, colleges and universities, fans, and many others will be participating.

The BWF has created a list of ways to celebrate World Badminton Day:

Some ideas of badminton events to celebrate World Badminton Day may include:
• Shuttle Time Courses or Competitions
• Come and Try Events
• AirBadminton Activations
• Fun Competitions
• Free Badminton Lessons
• Exhibitions
• Badminton Festivals
• Coaching Courses
• Inclusive Badminton
• World Record Attempts
• Community Events

Please visit https://corporate.bwfbadminton.com/about/world-badminton-day/ for more information.

For further enquiries please contact Badminton Australia Event and Communications Manager Anthony Pinda at Anthony.pinda@badminton.org.au or on 0417 378 993.

Nathan Tang named on Victoria 2026 Commonwealth Games Athlete Advisory Group

Falcons Team member Nathan Tang has been appointed to the Athlete Advisory Group that will play an integral role in providing input and feedback ahead of the Victorian 2026 Commonwealth Games.

The AAG’s role is to work alongside Commonwealth Games Australia and provide insight from their experiences as athletes to assist in planning, alumni engagement and overall athlete support during the lead up to 2026.

“I am super proud to be involved with what’s going to be a home ground tournament for Australian athletes,” Tang said.

“This is another great opportunity to give back to the badminton community and help Australian sport continue to grow.”

Tang made his Commonwealth Games debut in Birmingham 2022 where he made it through to the Round of 32 in the Men’s Singles as well as the quarter-finals of the Men’s Doubles.

“We have such a huge pedigree of young badminton players coming through our ranks so hopefully we can medal at the upcoming Commonwealth Games.

“We are looking primed for some good results as we will have plenty of support from the home crowd,” Tang said.

In addition to Tang, the AAG includes:

Paige Hadley (Netball), Karen Murphy AM (Bowls), Greg Hire (3×3 Basketball), Anabelle Smith (Diving), Nina Kennedy (Athletics), Brandon Wakeling (Weightlifting), Tahlia McGrath (Cricket), Aran Zalewski (Hockey), Chris McHugh (Beach Volleyball), Matthew Levy OAM (CGE AAC) and Shayna Jack (Swimming)

Tang said he was proud to be a part of a group of athletes that represented various sporting codes.

“Badminton has always been a small community here in Australia, to now combine with athletes from other sports I will be able to hear their thoughts and insights from their experiences,” he said.

Read more here: https://bit.ly/3JiapDy

*Image credit: Commonwealth Games Australia*

Strong outcomes on court at Alice Springs State Camp

A State Camp delivered in Alice Springs by Geelong Badminton Academy Head Coach Naman Bhardwaj has been met with great praise.

The two-day program, which focused on both singles and doubles play, included 13 junior badminton players who came together to enhance their skills, techniques, tactics, and strategies within an environment focused on developing a sense of camaraderie and competition.

On day one the players started with intense practice sessions specifically designed to enhance their singles techniques, tactics, and strategies.

“The day comprised four sessions, which included a combination of on-court and off-court drills, skill-building exercises, and movement training. The aim was to reinforce the learning objectives and provide practical applications in a match-like scenario,” Bhardwaj said.

“To conclude the day, a round-robin tournament was organised, where the players demonstrated their newfound skills and applied all that was learned during the training sessions.”

The primary focus for day two was doubles, with players taking part in both on and off court drills, skill development exercises and movement training.

“Our focus was on improving the athletes’ coordination and teamwork,” Bhardwaj said.

“The day concluded with another tournament-like doubles match, allowing the players to implement the knowledge gained during the training sessions and reinforce their understanding of doubles play.”

Another benefit for the participants was being able to view video analysis which featured Badminton Australia’s Falcon players and showcased the level of skill and performance that can be achieved with dedication and hard work.

“By highlighting the achievements of elite players, we aimed to motivate the State Camp players to set high goals and continue their efforts to excel in badminton,” Bhardwaj said.

Looking ahead to the future, Bhardwaj said there were plans to host future camps across the territory.

“The players, parents, and the management of the Northern Territory Badminton Association expressed their utmost satisfaction with the camp,” he said.

“The participants showcased significant improvement in their skills, demonstrated a better understanding of game strategies, and developed stronger teamwork and sportsmanship.

“The positive feedback and requests for future sessions indicates a strong desire among the players and their support networks to continue these camps on a regular basis.

“These camps have the potential to shape the next generation of competitive players and contribute to the overall advance Australian badminton.”

Five Badminton Australia Umpires elevated to National Certification level

The Badminton Australia Technical Official Committee recently accredited five of its Umpires with National Certification after successfully passing an assessment at the 2023 YONEX Ede Clendinnen Shield and National Championships in Bendigo.

Chaithanya Madhyastha (VIC), Sachin Vishwanath (WA), Casim Casim (TAS), Paul Garvey (WA) and JD Aldo Auleebux (VIC) are now classified as National Certificated Umpires.

BATOC Committee Chair Sandra David was pleased to see high levels of dedication and professionalism from all the umpires who were under assessment.

“It’s an expectation that our Certified Umpires are strong Umpires and have comprehensive knowledge of badminton rules and regulations and how to apply them in pressure situations,” she said.

“Their experience allows them to control higher level matches in a professional manner.

“As part of the recent assessment, they were also required to undertake a written assessment that involved answering various scenario-based questions to test their knowledge and to see how they would approach unique challenges that can arise on the badminton court.”

The five recently accredited Umpires are now on the pathway to become BWF Umpires and they can apply to be assessed at an Oceania-level event after two years at their new current level.

David said the opportunities for umpires to increase their skills had been increasing at a rapid pace in recent years.

“Some of these Umpires have been accepted into an Oceania Pathways Program, where Badminton Oceania has secured BWF funding to help progress them to higher levels,” she said.

“They will be invited to umpire at international level to continue building their skills.

“It’s also very pleasing to see so many 20-to-30-year-old umpires in the system.

“Many players, who may not make it to the world circuit as a player see it as an avenue to remain involved with badminton while travelling the world.”

For anyone interested in becoming an Umpire please email batoc@badminton.org.au.

Hear from the winners and see all the podium photos at the 2023 YONEX National Championships

What a great week it was in Bendigo for the 2023 YONEX Ede Clendinnen Shield and National Championships!

From the very first team match on Monday through to the last final on Saturday, players from across the country competed at their very best to showcase the immense badminton talent we have in Australia.

The first big win came on Wednesday with New South Wales claiming the 2023 YONEX Ede Clendinnen Shield after a thrilling 3-2 win over Victoria.

The victory for the New South Wales squad ended a 12-year drought as the last time the state captured the Clendinnen Shield was back in 2011.

It wasn’t long before the action for the National Championships was underway, with several matches played on Wednesday evening at the Bendigo Eaglehawk Badminton Association’s stadium in Eaglehawk.

After several nail-biting matches on Wednesday, Thursday and Friday, the stage was then set for thrilling contests on Saturday.

To start the day NSW’s Rizky Hidayat Ismail and Setyana Mapasa defeated the Victorian duo and 2022 Champions Kenneth Choo and Gronya Somerville in the Mixed Doubles Final.

“We both enjoyed playing and especially for myself as I’ve just come back from retirement,” Mapasa said.

“Really happy to be back on court.”

Mepasa and Ismail secured the XD title in just two games (21-14, 21-11).

However, the win didn’t come easy as they were up against the strong duo from Victoria.

“They (Choo and Somerville) are a really good pair, and the win has shown us that we can still perform well.”

*Switch phone to landscape mode to avoid podium photos being cut off*

Gold: Setyana Mapasa/Rizky Ismail (NSW), Silver: Gronya Somerville/Kenneth Choo, Bronze: Frengky Wijaya Putra/Citra Putri Sari Dewi (NSW) and Kaitlyn Ea (VIC) and Jack Yu (QLD)

The day was only just getting started for Mepasa and Ismail as they were both due back on court later in the day for the Women’s Doubles and Men’s Doubles.

Although next on court was the much-anticipated Women’s Singles match between Tiffany Ho (NSW) and Louisa Ma (VIC).

After reaching the final last year but falling short against Queensland’s Wendy Chen, Ho achieved a spirited finish to the week with a stunning 21-13, 15-21, 21-9 triumph over Ma.

“It was definitely tough,” Ho said.

“I was a bit nervous during the game, but it feels great to come away with the win.”

*Switch phone to landscape mode to avoid podium photos being cut off*

Gold: Tiffany Ho (NSW), Silver: Louisa Ma (VIC), Bronze: Isabella Yan (NSW) and Sydney Tjonadi (NSW)

Ho said she had anticipated strong competition from Ma and described their playing styles as being quite similar.

“I knew there were going to be plenty of long rallies that I would have to grind through,” she said.

“Mentally I just tried to stay in it no matter what, especially during that third game which got me through in the end.

“I am known for always going to three which is something I am trying to break,” she laughed.

“Overall, I’m very happy to go one better than I did last year and be on the winning side.”

After knocking out the number one Men’s Singles seed Jacob Schueler in the semi-finals, South Australia’s Gavin Ong booked himself a spot in the title match against NSW’s Ricky Tang.

Tang secured a dream finish to his week with a 21-16, 21-13 performance to claim the title.

“It was definitely tough, and I feel that I was the underdog and certainly didn’t expect to win,” an elated Tang said.

“Gavin defeated me during the team event, but I came back on court ready to give it my all.

“He’s a great player but during the match I played some of my best badminton.”

*Switch phone to landscape mode to avoid podium photos being cut off*

Gold: Ricky Tang (NSW), Silver: Gavin Ong (SA), Bronze: Jie Ying Chan (NSW) and Jack Yu (QLD)

The title win was truly unexpected for Tang as at the start of the week in Bendigo he didn’t feel he was performing at his best.

“Then as the week went on, I continued to get stronger and stronger,” he said.

“I wasn’t focused on winning or losing, I just wanted to show everyone what I can do.

“In the final I showed my best game, and I am happy to come away as the winner.”

It was now time for the Women’s Doubles clash between Mapasa and Sylvinna Kurniawan (NSW) against Joyce Choong (VIC) and Angela Yu (QLD).

Delighted by the win earlier in the day, Mapasa’s momentum picked up from right where it left off with the NSW duo proving to be too strong to win the match 23-21, 21-12.

*Switch phone to landscape mode to avoid podium photos being cut off*

Gold: Sylvinna Kurniawan/Setyana Mapasa (NSW), Silver: Angela Yu(QLD)/Joyce Choong (VIC), Bronze: Kaitlyn Ea (VIC). Absent: Gronya Somerville (VIC), Grezel Alcuitas and Audrey Ho

The National championships wrapped up with the Men’s Doubles between Choo (VIC) and Rayne Wang (VIC) against NSW’s Ismail and Frengky Wijaya Putra.

Ismail’s confidence was still flowing from the day’s opening match and was ready to cap off his time in Bendigo alongside Putra.

The NSW players showed no signs of slowing as they paved their way to a strong 21-15, 21-18 win over the Victorians.

*Switch phone to landscape mode to avoid podium photos being cut off*

Gold: Rizky Ismail/Frengky Wijaya Putra (NSW), Silver: Kenneth Choo/Rayne Wang (VIC), Bronze: Yingxiang Lin, Kai Chen Teoh, Julian Lee, Hong Yuan Wong (WA)

Putra and Ismail had faced the Victorian pairing earlier in the week and went down fighting 19-21, 21-8, 10-21 during the Clendinnen Shield.

One thing that was for certain in the final was to avoid a repeat of that match.

“Last time we played them I feel that we lost in the driving aspect of the match, but this time around we were both able to lift that up,” Putra said.

“There was plenty for us to prepare to ensure we were ready for the finals match. We learnt from the first match.”

Falcons Team member Kaitlyn Ea (VIC) was awarded the prestigious Cliff Cutt Memorial Trophy.

“It’s an honour to now be a part of the community (Cliff Cutt winners) and I feel that my recent trip playing in Europe helped with my performance at Nationals,” Ea said.

*Switch phone to landscape mode to avoid photo being cut off*

Badminton Australia President Andrew Greenway congratulates Victoria’s Kaitlyn Ea on being the 2023 recipient of the Cliff Cutt Memorial Trophy

At the end of each Clendinnen Shield and National championships, the Cliff Cutt Memorial Trophy is awarded to the player of a State/Territory team who exhibits the highest standards sportsmanship, personality, court demeanour, playing ability and appearance throughout the tournament.

Having her name engraved alongside some of the country’s best players has amplified Ea’s belief in herself on the badminton court.

“It’s shown me that I can do it and has helped me build more confidence in myself,” she said.

The countdown has already begun for the tournament’s return to Bendigo in 2024!